بانک مرکزی اعلام کرد / چک های غیرصیادی از شهریور ۹۷ پذیرش نمی شود

آریا بازار – فرصت امروز : بانک مرکزی با هدف یکسان سازی رویه صدور دسته چک و خصیصه های محتوایی و امنیت آن در شبکه بانکی، ۲۸شهریورماه ۹۶ طرح ملی صیاد را اجرایی و اعلام کرد که از نیمه اردیبهشت ماه ۹۷ از پذیرش چک های قدیمی در سامانه چکاوک که به تراکنش چک ها اختصاص دارد، خودداری می شود، اما برخی بانک ها در روزهای گذشته به مشتریان خود اعلام کرده اند که مهلت اعلام شده بانک مرکزی برای جمع آوری چک های قدیمی به تعویق افتاده است.
در همین زمینه، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با تأیید این مطلب، شهریور ۹۷ را آخرین فرصت بانک ها برای هماهنگی با سامانه جدید صیاد برای صدور دسته چک های جدید عنوان کرد و گفت: پس از شهریورماه چک های مدت دار تنها در شعب صادر کننده قابل پیگیری هستند.
بنا بر اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، مسعود رحیمی گفت: پس از یکسان سازی طرح، محتوا و ابعاد دسته چک از بهمن ماه سال ۱۳۹۵ و راه اندازی سامانه صیاد، بانک مرکزی به عنوان گام بعدی در جهت تکمیل پروژه و ایجاد نظم در شبکه بانکی تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ را برای عدم پذیرش چک هایی با طرح قدیم و متفاوت در سامانه چکاوک در نظر گرفت.
وی افزود: با توجه به ابعاد گسترده طرح صیاد و لزوم اعطای فرصتی به بانک ها برای هماهنگی با سامانه جدید و انجام اقدامات لازم به صورت کامل و همچنین حجم بالای چک های قدیمی در دست مردم، تاریخ مدنظر تمدید شد.
وی با یادآوری اینکه حجم بالای چک های قدیمی موجود در دست مردم و نپذیرفتن چک ها در چکاوک منجر به ایجاد اختلال و تشویش در شعب و جامعه خواهد شد، اظهار داشت: بنابراین با اعطای فرصتی به منظور تعیین تکلیف چک های قدیمی به دنبال کاهش تبعات مردمی هستیم ضمن آنکه پس از شهریورماه چک های مدت دار فقط در شعب بانک صادرکننده قابلیت تعیین تکلیف را دارند.
وی یادآور شد: بانک مرکزی در گذشته نیز طرح های بزرگی همچون چکاوک را اجرا کرده و در تمامی آنها سعی داشته کمترین اختلال و نابسامانی در فرآیند اجرایی داشته باشد؛ با اجرایی شدن سامانه صیاد به شکل کامل، با توجه به کارکرد و ثمرات ارزنده آن مثل امکان استعلام و اعتبارسنجی، افزایش امنیت و کاهش جعل و کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور آن، می توان شرایط را برای بازگشت اعتبار به چک فراهم آورد.
این مسئول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: با توجه به ابعاد گسترده طرح و حجم بالای شعبه های بانکی، راه اندازی صیاد در کشور کار بسیار بزرگی بوده و آنچه برای بانک مرکزی حائز اهمیت است، پیشبرد هرچه بهتر امور برای بهره مندی از عواید حاصل از اجرای آن است، اما برخی از بانک ها که تعداد زیادی هم نیستند، تاکنون شرایط لازم را برای اجرای سامانه صیاد به صورت کامل فراهم نکرده اند.
وی توضیح داد: از آنجا که بانک ها فراخوان مناسبی برای تعویض دسته چک ها نداشته اند، استقبال دارندگان دسته چک برای تعویض آن قابل توجه نبوده و لازم است اطلاع رسانی صحیح توسط بانک ها برای تغییر چک های قدیمی انجام شود.
رحیمی ادامه داد: باید بازه زمانی مدنظر برای تعویض دسته چک ها به گونه ای در نظر گرفته شود که از فشار و تقاضای آنی برای تعویض دسته چک و هجوم مردم به شعب جلوگیری شود. در غیر این صورت ضمن اینکه نتایج مورد نظر از اجرای طرح صیاد به صورت کامل احصا نمی شود، ممکن است برای مردم اعم از صاحبان حساب و ذی نفعان چک مشکلاتی پدید آید.
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اظهار داشت: در بانک مرکزی کارگروهی برای پیگیری سامانه صیاد تشکیل شده است که مسئولیت آن دریافت گزارش های پیشرفت کار ۱۰روزه از بانک های جا مانده از برنامه ریزی و پیگیری امور است تا طرح بدون ایجاد مشکل برای عموم مردم اجرایی شود.
وی با بیان اینکه سامانه استعلام همگانی چک در دهه پایانی خردادماه به بهره برداری می رسد، گفت: این سامانه امکان استعلام وضعیت سوابق چک برگشتی صادرکننده را برای ذی نفع به هنگام معامله و پیش از پذیرش چک، از طریق ارسال شناسه استعلام مندرج در متن برگه چک صیادی به سرشماره پیامکی بانک مرکزی و دریافت پاسخ آن فراهم می آورد که نتیجه آن کاهش مخاطره پذیرش چک توسط ذی نفعان و اصلاح رفتاری صادرکنندگان چک و به تبع آن کاهش حجم چک برگشتی خواهد بود.
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی از بانک ها خواست اطلاع رسانی لازم را به مشتریان خود درباره تعویض دسته چک ها انجام دهند و از پذیرش چک جهت کارسازی آن در آینده در سامانه چکاوک خودداری کنند.

Let’s block ads! (Why?)