کارشناس اقتصادی: باید مواد خام را در کشور به کالا یا خدمات تبدیل کنیم

کارشناس اقتصادی:  باید مواد خام را در کشور به کالا یا خدمات تبدیل کنیم
کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر بخواهیم یورو را در مبادلات تجاری جایگزین دلار کنیم مشکلات اقتصادیمان آنچنان تغییری نکرده و حل نخواهد شد زیرا مشکل گران شدن ارز به دلیل ساختار اقتصاد ماست.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد دانشگاه در خصوص آینده اقتصاد ایران در صورت جایگزین شدن یورو به جای دلار در تبادلات تجاری به شبستان گفت: مساله اقتصاد ایران این نیست که تا به حال دلار در تبادلات تجاری به کار گرفته می شوده و حالا آن را به یورو تبدیل کنیم بلکه مساله این است چرا با ارزهای ستمگرانه که یورو هم همین داستان را دارد به تبادلات تجاری می پردازیم.
وی با بیان این که ساختار اقتصادی ایران اقتصادی است که خام فروشی می کند تا از آن سو مواد اولیه وارد کند و هسته مرکزی صدور مواد خام است افزود: پس در هر صورت با هر کشوری ارتباط تجاری داشته باشیم سرنوشت ارز در ایران به سرنوشت دلار منجر خواهد شد و ما در نهایت احتیاج به تغییر ساختار اقتصادی ایران داریم.
کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید براین نکته که اگر بخواهیم مقداری به سمتی حرکت کنیم که نیروی سلطه گر جهانی کمتر نسبت به اقتصاد ایران قدرت داشته باشد راه آن جایگزینی یورو به جای دلار نیست زیرا که تغییرات این چنینی مسکن ظاهری اقتصاد ماست.تصریح کرد: راه اصلی آن است که مانند ۳۵ کشور جهان که با ارز خودشان مبادلات تجاری انجام می دهند عمل کنیم.
رزاقی با تصریح این مطلب که اگر یورو جایگزین دلار شود همین مشکل خواهد بود و مدتی مردم سرگرم آن می شوند، خاطرنشان کرد: طبقه سرمایه دار ایران یعنی تقریبا ۴ درصد جمعیت ایران غربگرا هستند و این تغییر هم باز به نفع این قشر است و این فضا تغییری نخواهد کرد.
استاد اقتصاد دانشگاه در پایان با اشاره به این که چرا با پول خودمان مبادله تجاری نداشته باشیم و دست از خام فروشی بر نداریم، عنوان کرد: باید مواد خام را در کشور به …

اخبار پیشنهادی:

کارشناس اقتصادی:  باید مواد خام را در کشور به کالا یا خدمات تبدیل کنیم

Let’s block ads! (Why?)