اصلاح قیمت پایه در بورس کالا ارتباطی به تعیین قیمت دستوری ندارد

اصلاح قیمت پایه در بورس کالا ارتباطی به تعیین قیمت دستوری ندارد
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: اصلاح قیمت پایه در بورس کالا ارتباطی به تعیین قیمت دستوری ندارد و مخالفان این تصمیم نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال فرافکنی اند.

امیرحسین کاوه، عضو اتاق ایران بیان کرد: تا پایان اسفندماه گذشته شاهد افزایش متوسط ۷۰ درصدی قیمت محصولات فولادی، آلومینیوم و مس در همسنجی با سال پیش از آن بودیم که البته هیچ رابطه ای با افزایش نرخ ارز یا رشد تورم نداشت.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با اشاره به برخی افزایش قیمت ها یادآور شد: در ۲ سال گذشته منتهی به اسفندماه سال ۹۶، قیمت ورق های فولادی رشد ۷۵ درصدی را تجربه کرده در حالی که شاخص بهای کالای بورس کمتر از ۲۰ درصد رشد داشته و تا آن زمان رشد نرخ دلار نیز کمتر از ۲۵ درصد بوده است.
وی بیان داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت بنا به وظیفه ذاتی خود برای رصد بازار، با برگزاری جلسه های متعدد کارشناسی به فروشندگان این محصولات تذکر داد، زیرا این کارخانجات از منابع ارزان و انواع یارانه ها برخوردارند و هیچ وابستگی به واردات ندارند و بر این اساس نباید قیمت هایشان افزایشی باشد.
کاوه اظهار داشت: این در حالی است که کارخانجات خصولتی انحصاری یاد شده به این بهانه که قیمت گذاری هایشان بر اساس نرخ ارز آزاد است، افزایش قیمت هایشان را توجیه می کنند، اما معاونت اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای شفاف سازی قیمت، «قیمت پایه» را با نرخ ارز مبادله ای در قیمت جهانی اعلام کرد.
این مقام صنفی توضیح داد: قیمت پایه، قیمتی برای شروع رقابت بین خریداران به عنوان قیمت اولیه است و پس از آن با رقابت بین تقاضاکنندگان، گاهی اوقات تا چند صد تومان گرانتر معامله می شود؛ بنابراین به هیچ وجه قیمت نهایی نیست، اما شاهدیم عده ای با بی انصافی می گویند وزارت صنایع قیمت گذاری کرده است.
وی ادامه داد: چنین تصمیمی، از آنجایی که با منافع شرکت های …

اخبار پیشنهادی:

اصلاح قیمت پایه در بورس کالا ارتباطی به تعیین قیمت دستوری ندارد

Let’s block ads! (Why?)